Biologický karavan zavítal do Starej Ľubovne

Pracovníci fakulty prezentujúci svoj výskum

V rámci propagácie vedy a výskumných aktivít ako aj možnostiach štúdia na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre navštívil v dňoch 16. – 17.2.2023 tím vedecko-výskumných pracovníkov pod vedením Ing. Evy Tvrdej, PhD. z Ústavu biotechnológie FBP, Gymnázium Terézie Vansovej v Starej Ľubovni.

Akcia s názvom „Biologický karavan“ vznikla v spolupráci s Mgr. Veronikou Bolešovou, ktorá aktívne pôsobí a vyučuje biológiu na gymnáziu. Starší študenti si vypočuli zaujímavú prednášku týkajúcu sa aktuálnej problematiky reprodukcie ako aj význam vedy a výskumu v tejto oblasti. Praktické cvičenia pod vedením Ing. Michala Ďuračku, PhD. (VC AgroBioTech) a Ing. Filipa Benka (Ústav aplikovanej biológie FBP) zase preverili praktické zručnosti študentov, ktorí sa naučili základy pipetovania a práce s mikroskopom, stanovovali mitochondriálnu aktivitu buniek a rovnako sa dozvedeli aj o význame kryobiológie z pohľadu reprodukcie. Mladší žiaci si mohli vyskúšať zafarbiť jadrá buniek cibule alebo kvasinky, izoláciu DNA z ovocia ako aj výrobu vlastných vedeckých náhrdelníkov.

Aj v tomto prípade sme sa presvedčili o tom, že priamy kontakt a interakcia so študentami je najlepšia možnosť propagácie či už vedy alebo možností štúdia na našej fakulte. Dúfame, že takýchto akcií bude pribúdať a veríme, že do Starej Ľubovne zavítame opäť.