Slovensko má európskeho víťaza programu EIT Jumpstarter! Je ním Jaroslav Michalko z FBP SPU v Nitre s projektom BioConvert

napísal (počet komentárov: 0)

Po šiestich mesiacoch príprav a intenzívneho pred-akceleračného programu EIT Jumpstarter na podporu inovatívnych start-upov sa v stredu 1.12.2021 uskutočnilo jeho veľké európske finále, kde odborná vyhodnotila 7 najinovatívnejších start-upov v 7 kategóriách: EIT health, EIT food, EIT raw materials, EIT energy, EIT urban mobility, EIT manufacturing a New European Bauhaus. Priamy prenos finále sa kvôli pandémii konal tento rok on-line.

1. miesto v novej kategórii New European Bauhaus vyhral start-up BioConvert, ktorý využíva larvy múch na premenu potravinového odpadu na krmivo pre zvieratá bohaté na bielkoviny. Odborná porota ocenila inovatívnosť a aktuálnosť riešenia, unikátny podnikateľský model, existujúcu ochranu duševného vlastníctva ako aj vybudovanie fungujúcej hmyzej farmy. Spoluzakladateľom BioConvertu je Ing. Jaroslav Michalko, PhD. z Ústavu biotechnológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre.

BioConvert bol zároveň jediným oceneným projektom zo Slovenska v rámci tohto ročníka súťaže. 5. ročník EIT Jumpstarter bol výnimočný tým, že tento rok obdržali organizátori rekordný počet 548 žiadostí, pričom 220 postúpilo do ďalšieho kola a 42 najlepších dostalo šancu postaviť sa pred odbornú porotu a súťažiť o finančné ceny – najlepšie start-upy v každej kategórii získali 10 000 eur – a vstupenku do siete komunity EIT. Okrem toho bola v rámci tohto ročníka predstavená nová kategória- New European Bauhaus iniciovaná prezidentkou Európskej komisie Ursulou von der Layen. BioConvert vyhral práve v tejto kategórii.

V priebehu 6-mesačného programu EIT Jumpstarter mali inovátori možnosť naučiť sa základy budovania životaschopného obchodného modelu, mentori programu im poskytli neoceniteľné poznatky a pomohli im overiť ich obchodný model. Vďaka úzkej spolupráci s komunitami EIT sa EIT Jumpstarter stal jedným z kľúčových pred-akceleračných nástrojov na prenos inovatívnych nápadov z laboratórií na trh.

Jaroslav Michalko: “BioConvert je unikátny projekt. V rozvinutých krajinách vrátane Slovenska, sa až ⅓ všetkých vyprodukovaných potravín vyhodí do koša. V spolupráci so súkromnou spoločnosťou zaoberajúcou sa zberom a spracovaním potravinového odpadu sme vytvorili jedinečné spojenie, ktoré umožňuje premeniť čerstvé hygienizované zvyšky potravín zo supermarketov a stravovacích zariadení na výživnú biomasu lariev hmyzu. Čerstvé alebo spracované larvy sa stávajú vysoko hodnotným bielkovinovým krmivo pre hospodárske zvieratá, ktoré sa zase stávajú potravou ľudí, čím sa cyklus premeny potravinového odpadu späť na potraviny uzatvára. Hmyz je veľmi efektívnym biokonvertorom živín. Na chov lariev v uzatvorenom prostredí je potrebných o 90 % menej poľnohospodárskej plochy a vody v porovnaní napr. s pestovaním sóje alebo kukurice. V súčasnosti do EU dovážame až 70 % všetkých vysoko bielkovinových krmív, preto naše riešenie predstavuje obrovský potenciál pre využitie surovín z lokálnych zdrojov na zvýšenie sebestačnosti SR a EU. Súčasné legislatívne zmeny na európskej úrovni dokazujú, že využitie hmyzu ako alternatívneho zdroja potravín má veľký potenciál.

Výhru v súťaži považujem za obrovský úspech a dôkaz, že sa uberáme správnym smerom.

Nič z toho by však nebolo možné bez náležitej podpory a spolupráce. Touto cestou by som sa chcel rád poďakovať vedeniu Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre za poskytnutie potrebnej podpory a flexibility pri rozvoji tohto riešenia. Osobitne by som sa chcel poďakovať prof. Ing. Adriane Kolesárovej, PhD. za príležitosť zúčastniť sa programu EIT Jumpstarter a jej podporu. Vďaka patrí aj celému tímu kolegov z SPU.

Prepojenie výskumu s praxou a podpora inovatívnych projektov, ktoré riešia priority EU v oblasti poľnohospodárstva a životného prostredia je v dôležité nielen pre trvalo udržateľnú budúcnosť celej spoločnosti, ale aj pre uplatnenie absolventov SPU v Nitre s vlastnými myšlienkami na trhu. Som rád, že som súčasťou univerzity, ktorá podporuje inovatívne myšlienky a mladých ľudí v rozvoji vlastných podnikateľských nápadov. Na FBP sa rieši mnoho zaujímavých inovatívnych projektov s praktickým využitím, stačí si len vybrať.”

#zelenauniverzita

#studujnaspu

 

Ísť späť