Na SPU sa stretli členovia CASEE konzorcia k projektu Erasmus+ KA2 COVIMO pre zmeny v terciárnom vzdelávaní
31.01.2023V projekte, ktorého koordinátorom je Česká zemědelskáuniverzita v Prahe, je zapojených spolu deväť univerzít strednej a východnej Európy CASEE konzorcia vrátane Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
V projekte, ktorého koordinátorom je Česká zemědelskáuniverzita v Prahe, je zapojených spolu deväť univerzít strednej a východnej Európy CASEE konzorcia vrátane Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Po takmer dvojročnom riešení projektu v online priestore sa v dňoch 25. a 26. januára 2023 konala v priestoroch Výskumného centra AgroBioTech záverečná konferencia projektu, spojená s workshopmi k jednotlivým projektovým aktivitám.
Pandémia COVID-19 výrazne ovplyvnila vzdelávanie na celom svete. Je to aj prípad terciárneho vzdelávania. Zavedené postupy vo vzdelávaní boli spochybnené a mnohými spôsobmi zmenené. Fakulta biotechnológie a potravinárstva na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite je aktuálne zapojená do riešenia medzinárodného projektu Erasmus+ Programme – KA2 - Cooperation for innovation and the exchange of goodpractices pod názvom COVID-19 pandemic as an“opportunity window” for the transition towards new and more inclusive internationalisation through virtual mobility (číslo projektu: 2020-1-CZ01-KA226-HE-094453).
Konferenciu otvorili koordinátor projektu, prorektor pre medzinárodné vzťahy ČZU Praha Prof. PhDr. Michal Lošťák, Ph.D. a prodekanka pre vedu, výskum a zahraničné vzťahy FBP SPU v Nitre prof. Ing. Adriana Kolesárová, PhD. Konferencie sa zúčastnili zástupcovia projektu zo všetkých zapojených partnerských univerzít, ktorými boli University of Natural Resources and Life Sciences, Rakúsko; University of Sarajevo, Bosna a Hercegovina; University of Zagreb, Chorvátsko; Hungarian University of Agriculture and LifeSciences, Maďarsko; State Agrarian University of Moldova, Moldavsko; Warsaw University of Life Sciences, Poľsko a University of Ljubljana, Slovinko.
Počas tohto medzinárodného stretnutia boli postupne predstavené jednotlivé projektové aktivity, venované nástrojom virtuálnych mobilít, manuálu dobrej prenosnej praxe, scenárom reakcií univerzít na pandemickú situáciu a tiež vzdelávacím materiálom pre podporu dištančného vzdelávania v online priestore. Účastníci si mohli v rámci workshopu vyskúšať vyvíjané nástroje virtuálnych mobilít s použitím moderných technológií akými sú sady pre virtuálne realitu, 360° kamery na snímanie priestorov pre vytváranie virtuálnych laboratórií či rôznych aplikácií s využitím v online priestore. Konferencia sa niesla v pozitívnom duchu a účastníci si domov odnášali príjemné spomienky z užitočne strávených chvíľ v medzinárodnej spoločnosti.