Jubilejná vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou Bezpečnosť a kontrola potravín a EIT Food Hub Awarenes Day
31.03.2023V dňoch 29. – 31.3.2023 sa v hoteli Park v Piešťanoch uskutočnila XX. vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou Bezpečnosť a kontrola potravín.
V dňoch 29. – 31.3.2023 sa v hoteli Park v Piešťanoch uskutočnila XX. vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou Bezpečnosť a kontrola potravín. Konferencie sa zúčastnilo 223 účastníkov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska (čo bola maximálna možná kapacita a musíme konštatovať, že sme nedokázali prijať všetkých záujemcov). Pozitívne je, že konferencia každoročne zvyšuje záujem potravinárskych firiem o aktívnu účasť, čím dochádza k výraznému prepojeniu vzdelávania s praxou. Vedecký výbor konferencie pri jej Jubileu sa rozhodol oceniť tých, ktorí sa zaslúžili o jej rozvoj a podporu. Preto sme sa rozhodli symbolicky odovzdať 20 medailí organizáciám, vysokoškolským učiteľom, firmám s laboratórnou technikou a potravinárskych firmám, ktoré sú zároveň aj podporovateľmi konferencie v rámci sponzorského príspevku. Medzi ocenenými boli Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Štátna veterinárna a potravinová správa SR, Potravinárska komora Slovenska, spoločnosť BILLA, OK Servis BioPro, ktorá každoročne zabezpečuje prístrojovú techniku pre účastníkov konferencie. Konferencie sa zúčastnila dekanka Fakulty veterinárnej hygieny a ekológie Veterinárnej univerzity v Brne doc. MVDr. Šárka Bursová, Ph.D., a dekanka Technologickej fakulty Poľnohospodárskej univerzity v Krakove prof. Dr. hab. Alexandra Duda-Chodak. Konferencie sa zúčastňujú pravidelne zástupcovia českých univerzít – Veterinárni univerzity v Brne, Mendelovej univerzity v Brne, Univerzity Tomáše Bati v Zlíne, Českej zemědelskej univerzity v Prahe, Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe a Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Zo slovenských univerzít okrem SPU v Nitre sa pravidelne konferencie zúčastňujú zástupcovia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a Trnavskej univerzity v Trnave. Konferencie sa každoročne zúčastňujú aj firmy s laboratórnou technikou OK Servis BioPro Praha. NOACK, JEMO TRADING, Shimadzu, Bioing, Ecolab, ALS. Firmy prezentujú laboratórnu a prístrojovú techniku a služby, ktoré poskytujú. Program konferencie je zostavený z prednášok, odborníkov z kontrolnej sféry zo SR a ČR, ministerstiev zo SR a ČR, ÚVZ SR, univerzít, výskumných ústavov ale aj zástupcov z praxe. Odborná časť konferencie pozostáva z nasledovných sekcií:
- - Aktuálne problémy hygieny a bezpečnosti potravín,
- - Analytické metódy v potravinárstve,
- - Bezpečnosť potravín a hodnotenie rizika,
- - Udržateľnosť pri výrobe potravín,
- - Mikrobiologická a mykologická bezpečnosť a kvalita potravín,
- - Výživa a bezpečnosť potravín,
- - Bezpečnosť a kvalita mlieka a mliečnych výrobkov,
- - Bezpečnosť a kvalita mäsa a mäsových výrobkov,
- - Bezpečnosť a kvalita potravín rastlinného pôvodu.
Na konferencii odznelo celkom 26 prednášok a elektronickou formou bolo prezentovaných 71 posterov. V rámci konferencie, ako sprievodné podujatie prebiehali diseminačné aktivity projektov Erazmus+ FOODINOVO, INGUPS 2022-1-SK01-KA220-HED-000087766 a Drive4SIFood 313011V336 Aktivita 7. Príspevky boli publikované v zborníku vedeckých prác Bezpečnosť a kvalita potravín, v zborníku odborných prác Bezpečnosť a kontrola potravín a vedecké publikácie boli
publikované vo vedeckom indexovanom časopise Journal of Microbiology, Biotechnology and Food Science. Konferencia má už stabilné miesto medzi konferenciami na Slovensku a 20 ročníkov je aj príležitosťou zamyslieť sa nad jej budúcnosťou. Účastníci konferencie dostali aj dotazník na jej vyhodnotenie, a z odpovedí budeme čerpať námety na jej vylepšenie a nájdenie nového formátu, ktorý pritiahne aj ďalších účastníkov. Pre spokojnosť účastníkov konferencie je veľmi dôležité prostredie a spoločenská hodnota konferencie. Tá je vytvorená priateľskou atmosférou, kulinárskymi špecialitami, kvalitnými vínami, ochutnávkami vín, medoviny, medového piva a pod. Na záver ešte musíme dodať že nositeľom celej tejto 20 ročnej myšlienky, spájania ľudí, odborného vzdelávania, výmeny názorov a skúsenosti, bohatého pohostenia a zaujímavých degustácii vzoriek je prof. Ing. Jozef Golian, Dr., ktorému svojim zápalom k práci patrí za nás všetkých, ktorí máme možnosť byť účastníkmi na tejto konferencii veľké ďakujem.
Prepojenie znalostného trojuholníka, prioritné ciele EIT Food Hub a aktivity boli predstavené na sprievodnom podujatí EIT Food Hub Awarenes Day, ktoré reprezentovala prof. Ing. Adriana Kolesárová, PhD., koordinátorka projektu.