Osvedčené postupy a reakcie na pandémiu vo vzdelávaní ako predmet spoločnej diskusie na FBP SPU v Nitre
27.01.2022Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Fakulta biotechnológie a potravinárstva spolu s 8 ďalšími univerzitami zo strednej a juhovýchodnej Európy, aktuálne rieši medzinárodný projekt Erasmus + KA2 strategické partnerstvá pod názvom “COVID-19 pandemic as an “opportunity window” for the transition towards new and more inclusive internationalisation through virtual mobility” (číslo projektu 2020-1-CZ01-KA226-HE-094453).
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Fakulta biotechnológie a potravinárstva spolu s 8 ďalšími univerzitami zo strednej a juhovýchodnej Európy, aktuálne rieši medzinárodný projekt Erasmus + KA2 strategické partnerstvá pod názvom “COVID-19 pandemic as an “opportunity window” for the transition towards new and more inclusive internationalisation through virtual mobility” (číslo projektu 2020-1-CZ01-KA226-HE-094453).
Projekt je koordinovaný Českou zemědelskou univerzitou v Prahe. Partnermi projektu sú okrem SPU tiež ďalší členovia CASEE konzorcia, konkrétne University of Natural Resources and Life Sciences (BOKU), Rakúsko; University of Sarajevo (UNSA), Bosna a Hercegovina; University of Zagreb (UNIZG), Chorvátsko; Hungarian University of Agriculture and Life Sciences (MATE), Maďarsko; State Agrarian University of Moldova (SAUM), Moldavsko; Warsaw University of Life Sciences (SGGW) Poľsko a University of Ljubljana (UNI-LJ), Slovinko.
Jednou z aktivít projektu je zhromažďovanie informácií o využívaní IT nástrojov a digitálnej metodológie vo vzdelávaní, ako aj zhromažďovanie informácií pre tvorbu „Manuálu osvedčených postupov a reakcií na pandémiu vo vzdelávaní“. Prieskumy, do ktorých sa zapojila aj SPU boli zamerané na identifikáciu tzv. dobrej praxe, ale aj ťažkostí súvisiacich s dištančným vzdelávaním. V rámci uvedenej aktivity sa na FBP SPU realizovala spoločná diskusia k téme „Manuál osvedčených postupov a reakcií na pandémiu vo vzdelávaní“, ktorá sa uskutočnila 19.1.2022, ako online relácia v prostredí MS Teams. Diskusie sa zúčastnili zástupcovia manažmentu, pedagógovia, výskumní pracovníci, IT špecialisti a študenti univerzity. Diskusia prebehla v priateľskej atmosfére, účastníci si vymenili skúsenosti s dištančným vzdelávaním v čase prvej až tretej vlny pandémie Covid-19, ktorá výrazne ovplyvnila nielen samotnú výučbu a vzdelávanie, ale mala dopad aj na každodennú rutinu zamestnancov a študentov. Podobné online diskusie prebiehajú v mesiacoch január a február 2022 aj na partnerských univerzitách riešiteľov projektu, s cieľom zozbierania dostupných informácií. Výsledkom bude vytvorenie manuálu osvedčených postupov a reakcií na pandémiu vo vysokoškolskom prostredí, podpora inkluzívnosti vzdelávania študentov a zamestnancov univerzít a zabezpečenie ľahšieho prechodu a lepšej adaptácie na online vzdelávanie.
SPU je v rámci projektu zapojená aj do ďalších projektových aktivít a je koordinátorom diseminačných aktivít.
Zodpovednou koordinátorkou projektu za SPU je prof. Ing. Adriana Kolesárová, PhD., spoluriešiteľmi sú pracovníci FBP: prof. Ing. Soňa Javoreková, PhD., doc. Ing. Jana Maková, PhD., doc. Ing. Alica Bobková, PhD., prof. Ing. Judita Lidiková, PhD., PaedDr. Silvia Jakabová, PhD., Ing. Ľubomír Belej, PhD., Ing. Eva Ivanišová, PhD., Ing. Eva Piecková a Ing. Tomáš Jambor, PhD. Technickú a administratívnu podporu projektu tvoria Mgr. Dominik Hollý, Radmila Pavlíková a Ing. Zuzana Ácsová.