Riešitelia projektu „FOOD Quality in Digital Age” navštívili Slovensko
11.04.2024V rámci študijného pobytu organizovaného Fakultou biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre, navštívili v dňoch 19. – 22. marca 2024 Slovensko účastníci projektu „Kvalita potravín v digitálnom veku“.
V rámci študijného pobytu organizovaného Fakultou biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre, navštívili v dňoch 19. – 22. marca 2024 Slovensko účastníci projektu „Kvalita potravín v digitálnom veku“.
Počas návštevy sa doktorandi a výskumní pracovníci z Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Srbska zúčastnili 4. modulu z 5-modulového školenia o digitálnych metódach hodnotenia kvality potravín. Školenie k metodike hodnotenia kvality potravín pomocou elektronického oka zabezpečovali pedagogickí zamestnanci a doktorandi FBP SPU v Nitre a viedli ho vedecko-výskumní pracovníci Výskumného centra Agrobiotech, ktorí sa zaoberajú analýzou potravín. Elektronické oko je pokročilá technológia počítačového videnia na stanovenie tvaru, veľkosti, sledovania farieb a analýzy textúry. Obsah školenia zastrešovala Ing. Jana Štefániková, PhD., ktorá sa venuje aj separačným a detekčným zariadeniam na báze kvapalinovej a plynovej chromatografie (HPLC-DAD, GC-FID, GC-MS). Návšteva bola spojená s účasťou partnerov projektu na XXI. Vedeckej konferencii s medzinárodnou účasťou pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR “Bezpečnosť a kontrola potravín”. Účasť na konferencii umožnila konzorciu vymeniť si poznatky a skúsenosti, ako aj prispieť k šíreniu excelentnosti výskumu vo vyšehradskom regióne, otvoriť nové možnosti budúcej spolupráce a posilniť postavenie mladých výskumníkov. V rámci študijnej návštevy počas konferencie „Bezpečnosť a kontrola potravín“ každý z partnerov predstavil svoju digitálnu metódu hodnotenia kvality potravín, čo iniciovalo networkingovú časť podujatia.
Účastníci študijného pobytu mali možnosť navštíviť aj mliekarenský závod MILSY a.s. v Bánovciach nad Bebravou, kde sa oboznámili s automatizáciou výroby tradičných slovenských parených syrov.
Stretnutie na Slovensku bolo ďalšou skvelou príležitosťou dozvedieť sa viac o inovatívnych metódach hodnotenia kvality potravín, vymeniť si poznatky a nadviazať cenné medziľudské vzťahy.
nbsp]
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe. |