Riešitelia projektu „FOOD Quality in Digital Age” navštívili Srbsko

V dňoch 30.9. – 4.10. 2023 navštívili riešitelia projektu "Kvalita potravín v digitálnom veku" Srbsko - Kopaonik a Belehrad, kde sa uskutočnil v poradí už tretí modul tohto projektu, ktorý organizovali zástupcovia Poľnohospodárskej fakulty Belehradskej Univerzity.

Počas tretieho modulu doktorandi a výskumní pracovníci z Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Srbska absolvovali školenie zamerané na „Computer Vision System“, novú technológiu merania farby potravín, ktorú vyvinul prof. Igor Tomasević a jeho tím. „Computer Vision System“ umožňuje presnejšie meranie farby, predovšetkým mäsa oproti bežným kolorimetrom, ktoré majú v porovnaní s týmto systémom určité nevýhody.

Návšteva bola spojená s účasťou partnerov na 62. ročníku medzinárodnej konferencie mäsového priemyslu - MeatCon 2023 (the 62nd International Meat Industry Conference), na ktorej aktívne participovali aj zástupcovia FBP SPU v Nitre. Doc. Ing. Miroslav Kročko, PhD. vystúpil s prednáškou a v rámci posterovej sekcie prezentovali svoje príspevky Ing. V. Ducková, PhD., Ing. A. Mesárošová a Ing. K. Poláková. Konferencia Meatcon 2023 bola skvelou príležitosťou na stretnutie a nadviazanie kontaktov so svetovou špičkou výskumníkov v oblasti spracovania mäsa.

Súčasťou programu konferencie Meatcon 2023 bol aj Council of Meat Industry Technologists of Serbia, na ktorom prof. Bartosz Sołowiej (koordinátor projektu) predniesol otvorenú prednášku o Vyšehradskom fonde, projekte „Food Quality in Digital Age“ a jeho aktivitách.

V posledný deň pobytu v Srbsku, riešitelia projektu navštívili Institute of Meat Hygiene and Technology v Belehrade, kde im pracovné aktivity inštitútu pri prehliadke jednotlivých pracovísk predstavil Dr. N. Parunovic.

Ďakujeme organizátorom z Univerzity v Belehrade ako aj organizátorom konferencie Meatcon 2023 za zaujímavý program, srdečné prijatie a srbskú pohostinnosť.

Tešíme sa na ďalší, v poradí už 4. modul, ktorý sa uskutoční v marci 2024 a bude nám cťou privítať riešiteľov Vyšehradského projektu na pôde FBP a VC ABT SPU v Nitre, s témou modulu – „Elektronické oko“.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.